Cytomegalia

Znamiona barwnikowe

Znamiona barwnikowe

Znamiona barwnikowe, to tzw. pieprzyki, które zobaczyć możemy na niemal każdej części ciała. Chociaż pojawiają się najczęściej w miejscach wyraźnie narażonych na działanie promieni słonecznych to nie jest to reguła – pieprzyki można zauważyć tam, gdzie słońce nie dociera.
Znamiona barwnikowe bardzo łatwo dostrzec. To zazwyczaj brązowe bądź czarne uwypuklenia. Z reguły niewielkie, bo kilkumilimetrowe, ale u niektórych potrafią osiągnąć wielkość nawet kilkudziesięciu centymetrów.


Pieprzyki mogą mieć różną wielkość i strukturę, ale tez różny kolor. Chociaż najczęściej pojawiają się te brązowe to mogą też wystąpić w kolorze białym, niebieskim czy czerwonawym. Nie każde znamię musi być od razu złośliwe, najczęściej to pieprzyki o charakterze łagodnym.
Wymienić można co najmniej kilka rodzajów znamion barwnikowych. Dermatolodzy wyróżniają na przykład znamię błękitne, które pojawia się najczęściej na kończynach bądź na twarzy. Łatwo je rozpoznać bowiem pieprzyk jest czarny, czasem kolor przechodzi w błękit. Pocieszeniem jest fakt, iż tego rodzaju zmiana skórna bardzo rzadko przyczynia się do powstawania czerniaka.
Inaczej jest natomiast z pieprzykiem, którego fachowa nazwa to znamię wrodzone. W tym przypadku można mówić o sporym ryzyku uzłośliwienia. Jego struktura jest brodawkowata a kształt zwykle nierównomierny. Polecane jest jak najszybsze pozbycie się tego rodzaju znamienia, by nie narażać się na walkę z rakiem. Co więcej, znamię tego rodzaju jest wypukłe, przez co może często dochodzić do uszkodzenia mechanicznego.

Sprawdź również : Leczenie i usuwanie znamion barwnikowych.

Na co zwrócić uwagę?

Uznaje się, iż wystąpienie czerniaka jest bardziej prawdopodobne jeśli na ciele pacjenta występuje duża liczba znamion. W pierwszej kolejności należy więc usuwać te, które narażone są na stałą ekspozycję słoneczną oraz te narażone na urazy.
Z reguły pieprzyki nie przyczyniają się do odczuwania jakiegokolwiek dyskomfortu, dla niektórych może być to jedynie defekt kosmetyczny urody. Zaniepokoić powinny jednak pewne syndromy. Przede wszystkim pieprzyk nie powinien zmieniać swojego wyglądu: wielkości, struktury, kolory. Nie może też krwawić a pacjent nie może odczuwać bólu, świądu czy pieczenia w miejscu jego występowania. Jeśli pacjent zauważy któreś z wymienionych objawów, powinien niezwłocznie zwrócić się do lekarza dermatologa.

„Nie można zwlekać, bo w przypadku zmian nowotworowych, a zwłaszcza bardzo złośliwego czerniaka, czas ma kluczowe dla terapii znaczenie. Im szybciej zaczniemy leczenie, tym większe szanse pacjenta na dojście do zdrowia. Każdy niepokojący sygnał powinien być konsultowany z dermatologiem bezzwłocznie”

podkreśla dr n. med. Igor Michajłowski z Clinica Dermatologica w Gdańsku.

Okazuje się, że rokowania dla pacjenta są bardzo słabe jeśli czerniak zostanie wykryty zbyt późno. To nowotwór, który cechuje ogromna śmiertelność pacjentów właśnie ze względu na zbyt późną diagnozę.
Chociaż nie da się skutecznie zapobiec występowaniu nowotworu a jedyną formą jest tak naprawdę usuwanie znamion to powinniśmy stosować odpowiednią profilaktykę, dzięki której ryzyko będzie minimalizowane.

To przede wszystkim nie korzystanie z nadmiernej ekspozycji słonecznej oraz smarowanie znamion kremami z filtrem UVA i UVB.

Sprawdź również : Czym są znamiona barwnikowe?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

59 + = 65