Cytomegalia

Jak wygląda usuwanie złogów z jelit?

Złogi w jelitach to nic innego, jak ubite kawałki kału, które nie zostały wydalone. Możemy mieć ich w jelitach nawet kilka kilogramów. Powodują one zaparcia, bóle brzucha, wzdęcia i ogólne osłabienie organizmu. Dlatego należy jak najszybciej się ich pozbyć, a jeszcze lepiej – nie dopuścić do ich powstawania. Usuwanie złogów z jelit bywa długotrwałe.

Rozpocząć od zastosowania diety bogatej w błonnik i preparaty na jelita. Dlaczego błonnik? Ponieważ jest to substancja nieprzyswajalna przez ludzki organizm, dzięki czemu nie ulega trawieniu. Będąc wydalaną powoduje swoiste oczyszczenie jelit. Produkty bogate w błonnik to przede wszystkim owoce i warzywa, kasze, chleb razowy oraz rośliny strączkowe. Warto wprowadzić je do swojej diety.

Dietę należy również wzbogacić w probiotyki. Naturalnym ich źródłem są produkty mleczne: jogurty, kefiry, maślanka. W diecie na usuwanie złogów niezwykle istotnym jest, aby posiłki spożywać częściej, natomiast w mniejszych porcjach, aby pokarm nie musiał być zbyt długo trawiony. Więcej o naturalnych produktach przeczytasz tutaj.

Sprzymierzeńcem walki ze złogami jest woda. Trzeba zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu, ponieważ płyny rozmiękczają masy kałowe i sprawiają, że pokarm łatwiej przesuwa się po zakamarkach jelita. Dorosły człowiek powinien wypijać około 2 litrów płynów dziennie. Dietę można urozmaicić o napar z siemienia lnianego oraz zieloną herbatę. Pomocne może się okazać oczyszczanie organizmu ziołami  senesu, babki płesznika oraz rzewienia dłoniastego. Łagodzą one wzdęcia, działają lekko przeczyszczająco i ułatwiają wypróżnianie.

Jeżeli powyższe metody nie przyniosą rezultatów, należy wykonać tak bardzo nielubianą lewatywę. Zabieg polega na wprowadzeniu pod ciśnieniem do jelita wody. Woda powinna być zbyt gorąca ani zbyt zimna. Optymalna temperatura to około 35 stopni Celsjusza. Należy jednak pamiętać, że lewatywa nie jest lekarstwem. Jest sposobem na oczyszczenie już obłożonych złogami jelit, ale nie leczy i nie przeciwdziała odkładaniu się kolejnych złogów! Ostatecznością przy usuwaniu złogów z jelit jest zabieg chirurgiczny, polegający na ręcznym wydobyciu złogów przez lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 64 = 70