Cytomegalia

W jaki sposób leczyć chorobę refluksową?

Choroba refluksowa, objawiająca się cofaniem kwasów żołądkowych do przełyku, bądź treści dwunastnicy do żołądka, jest niezwykle przewlekła, a zmaganie się z jej objawami może objąć okres nawet kilku lat. Co więcej, nigdy nie możemy mieć pewności, iż w pewnym czasie nie dojdzie do jej reemisji i nasilenia objawów. Gdy więc się uaktywni, należy natychmiast reagować.

Objawy refluksu to przede wszystkim palenie w przełyku, zgaga, bóle brzucha oraz wymioty – gdy utrzymują się przez dłużysz czas, chory powinien udać się do lekarza w celu rozpoczęcia leczenia. Na czym ono polega?

Metody medyczne a refluks

Dużą rolę w procesie terapii odgrywa farmakologia – należy pamiętać, iż wszelkie leki w wielu przypadkach przyjmowane są przez wiele miesięcy, a nawet lat, gdyż nawroty są bardzo częste. Wśród wszystkich środków przepisywanych w przypadku tej choroby, wymienić można chociażby leki alkalizujące. Ich główną funkcją jest stworzenie specjalnej ochrony dla błony śluzowej przełyku, bądź żołądka przed wpływem kwasów i substancji żółciowych. Sama treść żołądkowa jest przez te preparaty zobojętniana, dzięki czemu nie wywołuje ona większych szkód.

Za redukcję kwasów i zmniejszanie ich skutków odpowiadają również inhibitory pompy protonowej. Są to najczęściej stosowane leki w przypadku choroby refluksowej i to na nich w głównej mierze opiera się terapia. Są one wspierane również poprzez środki prokinetyczne, które usprawniają działanie żołądka, a także dolnego zwieracza przełyku, odpowiedzialnego za zatrzymywanie soków trawiennych.

Mimo tego, iż terapia farmakologiczna jest niezwykle skuteczna, w przypadku zaawansowanego stadium choroby niezbędny jest często zabieg operacyjny. W zależności od rodzaju choroby, przeprowadza się laparoskopie, czyli owinięcie dna żołądka wokół najniżej położonego odcinka przełyku, bądź metodę ultradźwiękową, polegającą na wprowadzeniu do przełyku sondy wraz z igłą, za pomocą której emitowane są ultradźwięki, przez co przełyk staje się grubszy, a kwas żołądkowy się nie cofa. Zwężony zostaje czasem także sam żołądek – zabieg ten nazywany jest gastroplikacją.

Działania niefarmakologiczne

Żeby jednak leczenie refluksu było w pełni skuteczne, należy połączyć je z odpowiednią dietą. Wszelkie przyjmowane przez chorych pokarmy, a także płyny powinny być wybierane pod kątem wpływu, jaki wywierają one na układ pokarmowy. Należy więc unikać przede wszystkim potraw ciężkostrawnych, do przetworzenia których wymagana jest duża ilość energii. Z listy przyjmowanych posiłków powinny zniknąć tłuste mięsa, ostre przyprawy, a także gazowane napoje. Ich miejsce muszą zająć między innymi warzywa, czerstwy chleb, gotowane i lekkie potrawy. Absolutnie zabronione jest przyjmowanie jakichkolwiek używek, które w sposób znaczący mogą podrażnić osłabiony układ trawienny.

Istotne jest również to, w jaki sposób spożywamy jedzenie. Dania powinny być więc mniejsze, jednak przyjmowane częściej. Określa się, iż najlepszym rozwiązaniem jest plan dnia składający się z 5-6 równomiernych posiłków – ostatni z nich należy spożyć minimum 3 godziny przed snem. W lepszym trawieniu pomóc może także odpowiednie ułożenie podczas snu – dobrze jest lekko unieść głowę oraz tułów.

Najważniejsze jest jednak to, aby nie zapominać o stosowanej terapii. Refluks jest chorobą przewlekłą, dlatego nawet po kilku latach może nastąpić reemisja. Dieta, a także kuracja farmakologiczna powinny być więc długotrwałe. Aby kontrolować pracę układu pokarmowego, pacjenci są także poddawani rutynowym badaniom kontrolnym.

2 odpowiedzi do artykułu “W jaki sposób leczyć chorobę refluksową?

  1. Michał

    Najgorsze jest to, że wiele osób panikuje – zwłaszcza młodych mam – i zaczyna leczyć refluks u dzieci, co jest ogromnym błędem i tylko niepotrzebnym stresem dla maluszka. To normalny objaw fizjologiczny jeszcze nie rozwiniętego układu pokarmowego.

    1. Młoda mama

      A może po prostu młode mamy są ostrożne? Z dwojga złego wolę żeby poszły dwa razy za często do lekarza, niż mają iść o jeden raz za rzadko. Dlatego powiem Ci, że lepiej dowiedzieć się, że to zwykła reakcja organizmu niż NIE dowiedzieć się, że to rzeczywiście choroba refluksowa i nie rozpocząć na czas leczenia jej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

75 + = 81