Cytomegalia

Trycholog – rozpocznij zwalczanie wypadania włosów

Utrata włosów może być bardzo poważnym problemem – nie tylko estetycznym, ale i psychologicznym. W tych sytuacjach warto udać się do specjalisty, który szybko zdiagnozuje istniejący problem i wdroży skuteczne metody leczenia. Obecnie bardzo popularnym specjalistą jest trycholog, który zajmuje się zarówno diagnostyką, leczeniem jak i profilaktyką łysienia. Trycholodzy są również najlepszymi doradcami w dziedzinie pielęgnacji włosów oraz kompleksowych zabiegów rewitalizujących włosy.

Wypadanie włosów – przyczyny

Wymienienie wszystkich przyczyn wypadania włosów nie jest szczególnie łatwym zadaniem. Mamy wiele czynników, które w mniejszym lub większym stopniu wpływają na nasilenie utraty włosów i przekładają się na występowanie tego bardzo poważnego i jednocześnie nieprzyjemnego problemu. Żeby najskuteczniej się uporać z tymi problemami, korzystnie jest udać się na konsultację trychologiczną. Powinniśmy to zrobić jak najszybciej, gdyż im dłużej będziemy zwlekać, tym wyższe prawdopodobieństwo, że cebulki ulegną zabliźnieniu i niemożliwe będzie odzyskanie w tym miejscu owłosienia. Nadmierne wypadanie włosów związane może być z typowymi stanami np.:

  • Łysieniem telogenowym,
  • Łysieniem androgenowym,
  • Łysieniu polekowym.

Niemniej jednak, przyczyny łysienia mogą mieć również charakter wtórny, zależny od niedoborów – np. żelaza, witaminy D3, lub cynku oraz związanych z chorobami przewlekłymi, jak nowotwór, choroby autoimmunologiczne lub cukrzyca. Widzimy więc wyraźnie, że spektrum zmian związanych z łysieniem jest bardzo szerokie i skuteczne wybranie metod terapeutycznych oraz diagnostyka nie są prostymi rzeczami. Trzeba więc uprzednio wykonać specjalistyczne badanie włosów, które jest w stanie ukierunkować uwagę trychologa i zidentyfikować, jaka jest przyczyna nadmiernie wypadających włosów.

Diagnostyka trychologiczna jest obecnie wysoce zaawansowana. Wzrosła liczba specjalistów wykonujących dokładne badania trichoskopowe oraz umiejących interpretować Trichogram. Pozwala to pacjentom uzyskać pomoc w większej liczbie placówek i wdrożyć skuteczne, jak najwcześniejsze leczenie. Powinniśmy pamiętać, że przyczyny wypadania włosów są bardzo złożone i trzeba je umiejętnie diagnozować. – mówi wieloletni specjalista trychologii.

Królową badań trychologicznych jest trichoskopia. Jest to modyfikacja popularnego badania dermatoskopowego, które znajdowało zastosowanie w badaniach znamion skórnych oraz rożnego rodzaju zmian dermatologicznych. Trichoskopia w połączeniu z dodatkowymi procedurami diagnostycznymi – np. Trichogram jest w stanie dokładnie określić przyczyny łysienia i zbadać, które okolice są najbardziej podatne na utratę włosów.

Jak wzmocnić włosy i zapobiec wypadaniu?

Dokładna analiza, np. Trichogram polegający na badaniu włosów w powiększeniu – najczęściej pod mikroskopem, pozwala w sposób wysoce selektywny przeprowadzić analizę stanu włosów oraz określić fazę rozwojową danego mieszka włosowego. Ma to kolosalne znaczenie dla wyboru skutecznej terapii.

Wielu specjalistów nie zawsze wiedząc, co na wypadanie włosów zastosować rekomenduje różnego rodzaju nieskuteczne wcierki, szampony. Metody te są jednak niewystarczające. Najwyższą skuteczność w walce z łysieniem uzyskuje się poprzez leczenie farmakologiczne uwzględniające:

  • Finasteryd,
  • Cyproteron,
  • Minoksydyl,
  • Glikokortykosteroidy,

Standardowa farmakoterapia ma udowodnioną skuteczność kliniczną – wciąż jednak okazuje się w pewnych sytuacjach niewystarczająca. Najlepiej aby leczeniu systemowemu towarzyszyły specjalistyczne zabiegi, takie jak:

  • Mezoterapia skóry głowy – zabieg ten polega na wstrzykiwaniu w powierzchnię skóry głowy składników odżywczych – biotyny, witamin, leków (minoksydyl, glikokortykosteroidy), żelaza, cynku oraz osocza bogatopłytkowego,
  • Dermojet – jest to metoda podobna, jednak nie korzysta się w niej z igły i strzykawki, a specjalnej sondy która pomaga wprowadzać glikokortykosteroidy w obręb skóry właściwej i naskórka, bez konieczności robienia nacięć,
  • Fototerapia UV/UVB/PUVA – szczególnie skuteczna jest w leczeniu łysienia pierwotnego autoimmunologicznego oraz łysieniu plackowatym.

Jeśli nie wiemy, jak wzmocnić włosy i zatrzymać łysienie, to skorzystajmy z porad wykwalifikowanych specjalistów ds. trychologii oraz dermatologii.

Bibliografia:

Ruiz-Doblado S., Carrizosa A., Garcia-Hernandez M.J.: Alopecia areata, psychiatric comorbidity and adjustment to illness.

Sperling F.C., Cowper S.C.: The histopathology of primary cicatrical alopecia.

Brzezińska-Wcisło L., Lis A., Kamińska G., Wcisło-Dziadecka D.: Fizjologia i patologia wzrostu i utraty włosów na głowie człowieka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

68 − = 59