Cytomegalia

Trądzik różowaty

Trądzik różowaty

Trądzik różowaty pojawia się niestety na centralnej skórze twarzy. Wykwity skórne zajmują najczęściej czoło, nos, policzki i brodę. Trądzik w tej postaci jest niezwykle uciążliwy i nie pomaga również fakt, iż na chorobą tą cierpią przede wszystkim kobiety w dojrzałym wieku. To osoby pomiędzy 40 a 50 rokiem życia. Trądzik różowaty jest chorobą powszechną, choruje na niego około 10% populacji. To dermatologiczna choroba przewlekła, która jest niestety trudna w leczeniu jednak kuracja jest jak najbardziej niezbędna.

Kto powinien zgłosić się do dermatologa?

Diagnozą i leczeniem trądziku różowatego zajmują się przede wszystkim dermatolodzy. Do specjalisty warto zgłosić się już w początkowej fazie choroby, która może wystąpić nawet w wieku około 20 lat.

Na skórze twarzy pojawia się początkowo rumień, skóra zaczyna się błyszczeć, jet mocno podrażniona. Niedługo potem pojawiają się pierwsza pajączki – to popękane naczynka. W zaawansowanej fazie trądziku rumień praktycznie nie zanika a na skórze pojawia się uciążliwe wykwity skóry – to czerwone, niewielkie krostki wypełnione mazią. Wszystkie te objawy powinny być bezwzględnie skontrolowane przez dermatologa, który zdiagnozuje trądzik różowaty i zaleci odpowiednie leczenie. Warto pamiętać, by nigdy samodzielnie nie podejmować kuracji bowiem w przypadku trądziku różowatego niezbędna jest antybiotykoterapia.

Odmiany trądziku różowatego

Okazuje się, że sama diagnoza trądziku różowatego może być niezwykle trudna. Wszystko dlatego, że ta choroba dermatologiczna skóry może mieć różne objawy. Występuje też pod różnymi postaciami.

Wyróżnić można rhinophymię. To przerosła postać trądziku różowatego, na którą cierpią najczęściej mężczyźni. Pojawia się w postaci nieestetycznych guzów i zwłóknień na skórze nosa. Widoczne są również bardzo rozszerzone pory.

U 30% pacjentów pojawia się też postać oczna choroby. „Postać oczna dotyczy około 30% pacjentów z trądzikiem różowatym. Występuje w niej zapalenie powiek, spojówek i tęczówki. U nieleczonych pacjentów choroba może objąć również przednią komorę oka oraz rogówkę. Zajęcie rogówki może być przyczyną ślepoty i w konsekwencji wymagać przeszczepu tego narządu. Chorzy skarzą się głównie na uczucie „piasku pod oczami” oraz światłowstręt. Zajęcie oczu często jest obustronne, a ciężkość nie zawsze koreluje z ciężkością zajęcia skóry. Pacjenci z tą postacią wymagają leczenia przy współpracy dermatologów i okulistów” – mówi dr n. med. Marta Malek dermatolog z Clinica Dermatologica w Gdańsku.

Niezwykle nieestetyczna jest też postać ziarniniakowa choroby, to lipoid prosówkowy twarzy. Pojawiają się wtedy grudki i guzki w kolorze ciemno brązowym. Te można zauważyć przede wszystkim na powiekach i w kącikach ust. Ciekawostką jest tutaj fakt, iż trądzik w tej postaci nie objawia się rumieniem na twarzy.

Coraz częściej diagnozowany jest też trwały obrzęk w trądziku różowatym, którego objawem jest przede wszystkim rumień oraz obrzęk twarzy. Ten występuje najczęściej na czole, w okolicach brwi oraz na policzkach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 + 3 =