Cytomegalia

Rozpoznanie i leczenie brodawek łojotokowych

Brodawka łojotokowa to taka narośl na skórze, którą bardzo trudno jest przeoczyć. Nie zawsze jednak pacjent, który ją zauważy, wie czym ona jest. Dlatego też, warto zapoznać się z charakterystyką brodawek łojotokowych. Czy wymagają one interwencji lekarskiej? Czy brodawki starcze mogą być groźne?


Skąd się biorą brodawki łojotokowe?

Nie do końca jest to nadal jasne, dlaczego właściwie powstają brodawki starcze. Niektórzy badacze twierdzą jednak, że rogowacenie łojotokowe jest konsekwencją zbyt częstej ekspozycji na promienie słoneczne. Nie ma w zasadzie wątpliwości , że na występowanie brodawek ma to wpływ, jednak wydaje się wątpliwe, aby promienie słoneczne to nie jedyna przyczyna ich pojawiania się.

Warto zauważyć, że brodawka łojotokowa częściej powstaje u ludzi starszych. Dlatego też, przyczyn rogowacenia łojotokowe upatruje się rozmaitych czynnikach związanych ze starzeniem się. Jak na razie jednak nie wiadomo dokładnie, który z nich ma coś wspólnego z brodawkami.

Brodawki łojotokowe zdjęcia

Doświadczenie lekarzy oraz zdjęcia brodawek wielu pacjentów wskazują, że struktura, barwa i objawy brodawek zwykle są bardo podobne. Przede wszystkim, zarys brodawki łojotokowej jest bardzo wyraźny. Co więcej, brodawka starcza nie krwawi, ani też nie boli. W okolicach brodawki nie powstaje również zaczerwienienie ani opuchlizna. Jeśli wystąpi któryś z powyższych objawów, istnieje ryzyko, że to jednak nie brodawka łojotokowa, a jakąś złośliwa zmiana na skórze.

Diagnostyka lekarska

Generalnie, diagnoza lekarska odbywa się na oględzinach brodawki. Brodawki starcze są na tyle charakterystyczne, że nawet laik zwykle jest w stanie je rozpoznać. Tym bardziej lekarze przeważnie nie mają wątpliwości widząc rogowacenie łojotokowe. Niemniej jednak, jeśli taka wątpliwość się pojawi i lekarz nie ma pewności, czy to z czym do czynienia to usuwanie brodawek łojotokowych może być rozwiązaniem, które zaleci.

Brodawki łojotokowe usuwanie

Nie ma zwykle zagrożenia dla zdrowia jeśli chodzi o występowanie brodawek starczych. Lekarz jednak nie zawsze ma pewność, czy to co rozpoznał to brodawka łojotokowa leczenie w postaci zabiegu usunięcia narośli jest w takich sytuacjach niezbędne. W sporadycznych przypadkach bowiem rozpoznanie może nie być wcale takie proste. Specjalistyczne leczenie niedoskonałości na skórze odbywa się przez ich usuwanie jedną z poniższych metod:

  • łyżeczkowanie – przy pomocy łyżeczki dermatologicznej specjalista chirurgicznie usuwa brodawkę
  • krioterapia – zwykle powtarzany kilkukrotnie zabieg zamrażania brodawki, która w końcu odpada
  • terapia laserowa – wiązki lasera podobnie jak mrożący ciekły azot doprowadzają do samoistnego odpadnięcia brodawki
  • elektrokoagulacja – prąd rozbija strukturę brodawki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 6 = 3