Cytomegalia

Przyczyny i leczenie przewlekłej obturacyjnej choroby płuc

Przewlekła obturacyjna choroba płuc to choroba podstępna i wyjątkowo niebezpieczna. Powodowana jest przede wszystkim przez wdychanie szkodliwych pyłów. Niechlubne miejsce na liście najważniejszych przyczyn POChP zajmuje palenie tytoniu.

Zmniejszenie możliwości przepływu powietrza przez drogi oddechowe postępuje naturalnie wraz z wiekiem. W normalnych warunkach proces ten ma jednak znikomy wpływ na nasz organizm. W przypadku długotrwałego narażenia na czynniki drażniące, organizm popada w stan przewlekły i nieodwracalny. Jedyną możliwością w takiej sytuacji staje się zastosowanie leczenia objawowego i wyeliminowanie oddziaływania elementów szkodliwych z naszego życia. Pozwala to na spowolnienie i złagodzenie objawów choroby.

Objawy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc

Objawy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc są niespecyficzne. Równie dobrze mogą zostać przypisane wielu innym jednostkom chorobowym. Jako pierwsze pojawia się uczucie duszności, które towarzyszy choremu nawet podczas stosunkowo niewielkiego wysiłku. Współwystępować może wówczas także niezbyt intensywny, za to przewlekły, bezproduktywny kaszel, którego nie można się pozbyć nawet mimo stosowania leków. Objawy te są niestety zazwyczaj bagatelizowane i zrzucane na karb wieku.

Dopiero, gdy dochodzi do nasilenia objawów, a duszność występuje nawet podczas spoczynku, decydujemy się na wizytę u lekarza. Często niestety oznacza to już zaawansowane stadium choroby. Symptomem wskazującym na taki scenariusz jest również odkrztuszanie plwociny, szczególnie z domieszką krwi.

Choroba wcześnie wykryta może być długotrwale kontrolowana. Aby ją zdiagnozować konieczne jest regularne badanie dróg oddechowych i płuc. Szczególnie pomocne jest wykonanie prostego i nieobciążającego badania spirometrycznego. Jest ono o tyle uniwersalne, że pozwala także na zdiagnozowanie innych schorzeń układu oddechowego, takich jak chociażby astma. Inne badanie, użyteczne przy wykryciu POChP, to gazometria oraz standardowe rtg płuc.

Leczenie przewlekłej obturacyjnej choroby płuc

Leczenie przewlekłej obturacyjnej choroby płuc ma charakter zachowawczy i objawowy. W niezaawansowanym stadium wystarcza z reguły kontrolowanie trybu życia i przede wszystkim rzucenie palenia papierosów. Zmiany są co prawda nieodwracalne, pozwala to jednak na niemal całkowite zahamowanie ich rozwoju.

W stopniu zaawansowanym konieczne jest stosowanie leków. Zerwanie z nałogiem staje się wymogiem bezwzględnym. Uśmierzająco działa terapia tlenem. W skrajnych sytuacjach lekarz może zalecić interwencję chirurgiczną. Niestety żaden z tych sposobów nie daje gwarancji przeżycia. Pozwala natomiast na poprawienie komfortu życia chorego.

Wydolność płuc zmniejsza się z wiekiem i jest to proces zupełnie naturalny. W standardowych warunkach postępuje on jednak na tyle wolno, że nie wpływa na funkcjonowanie organizmu. Nawet bierne palenie tytoniu kilkukrotnie zwiększa ryzyko zachorowania na choroby układu oddechowego. Każdy palacz powinien regularnie przeprowadzać badania profilaktyczne i przesiewowe. Z POChP można żyć, konieczne jednak jest działanie w celu poznania właściwej diagnozy.

2 odpowiedzi do artykułu “Przyczyny i leczenie przewlekłej obturacyjnej choroby płuc

  1. Ponitka

    Bardzo wiele osób lekceważy pochp, bo ludziom się wydaje, że jak jakaś choroba po cichu się rozwija to nie jest tak groźna, jak inne, które bolą i powodują nie wiadomo jakie dolegliwości. Ale to pochp zabija, powoli, ale zabija…

  2. Velo

    Według mnie jest trochę inaczej. Ludzie po prostu nie wiedzą, że mają pochp. Bo skąd mają wiedzieć, jak lekarze nie potrafią tej choroby w porę zdiagnozować? W Polsce leży diagnostyka, a to wystawia nienajlepsze świadectwo wszystkim uczelniom medycznym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 4 = 5