Cytomegalia

Kwas hialuronowy w dermatologii

Coraz częściej kwas hialuronowy stosowany jest jako zamiennik skalpela. Chociaż efekty nieinwazyjnych zabiegów z jego użyciem utrzymują się przez około 2 lata to i tak klienci klinik medycyny estetycznej czy gabinetów dermatologicznych decydują się właśnie na jego zastosowanie głównie dlatego, że kwas jest w pełni naturalną, bezpieczną i nieuczulającą substancją. Co więcej, efekty zabiegów są rzeczywiście spektakularne a nadal dużo tańsze aniżeli chirurgiczne operacje plastyczne.

Co to jest kwas hialuronowy?

To substancja, która odpowiada za odpowiednie nawilżenie naszej skóry. Występuje naturalnie w każdym ludzkim organizmie i zalicza się do grupy związków, które nazywane są glukozaminoglikanami. W kosmetologii kwas hialuronowy zaczął być wykorzystywany kiedy tylko naukowo dowiedziono jego wpływ na stan skóry. Udowodniono, iż z wiekiem naturalna produkcja kwasu jest coraz mniejsza, co doprowadza do degeneracji włókien kolagenowych. W efekcie skóra staje się nie tylko wysuszona, al. Również wiotczeje i pojawiają się na niej pierwsze zmarszczki. Zastosowanie kwasu w klinikach medycyny estetycznej pozwala więc zachować młody wygląd przez wiele lat, wstrzymać procesy starzenia skóry a ponieważ kwas jest także doskonałym wypełniaczem, zaczęto stosować go także do wypełniania i powiększania ust jak również modelowania kształtu twarz czy korekt nosa.

Kwas hialuronowy, czyli HA jest jednym z podstawowych składników tkanki łącznej. Jego zadaniem jest nie tylko wiązanie wody – jedna cząsteczka kwasu potrafi wiązać nawet 250 cząsteczek wody, ale odpowiada również za tworzenie bariery przez bakteriami. Co więcej, kwas hialuronowy jest antyoksydantem, który chroni przed szkodliwym działaniem promieni UV. Ciekawostką jest fakt, iż połowa kwasu hialuronowego, jaki produkowany jest przez ludzki organizm znajduje się w skórze.

Kto korzysta z zabiegów z kwasem hialuronowym?

Najczęściej osoby, które zauważył u siebie pierwsze zmarszczki – kwas jest znakomitym wypełniaczem, dzięki czemu skóra zachowuje młody wygląd. Po serii zabiegów z wykorzystaniem kwasu hialuronowego brak zmarszczek widoczny jest przez okres średnio jednego roku, po tym czasie zabiegi należy powtórzyć.

To nie wszystko bowiem kwas hialuronowy stosowany jest także w celach zabiegów upiększających. W medycynie estetycznej wykorzystuje się go w celu powiększenia ust czy modelowania owalu twarzy. Kwas hialuronowy jest też skutecznym eliminatorem przebarwień (na przykład po trądziku), blizn, rozstępów czy cellulitu. Ponieważ doskonale wiąże wodę i pobudza tkanki do pracy jest także wykorzystywany do redukcji tkanki tłuszczowej.

Jak stosować kwas hialuronowy?

Produktów z kwasem jest wiele. Na sklepowych półkach znaleźć można szeroki wybór maseczek czy kremów, które zawierają tą substancję. Najlepsze efekty uzyskuje się jednak, kiedy kwas hialuronowy zostanie wstrzyknięty w tkankę skórną, bardzo często wykonuje się również peelingi, których głównym składnikiem jest właśnie kwas. Warto pamiętać, że zabiegi kosmetyczne z wykorzystaniem kwasu hialuronowego powinno wykonywać się tylko w sprawdzonych klinikach medycyny estetycznej bądź gabinetach dermatologicznych.

Gdzie stosować kwas hialuronowy?

Najczęściej preparaty z dużą zawartością tego kwasu stosowane są w obrębie twarzy, szyi i dekoltu. W ramach niwelowania rozstępów, tkanki tłuszczowej, blizn czy cellulitu zabiegi można wykonywać też praktycznie na każdej partii ciała – najczęściej na udach, pośladkach i brzuchu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 2 = 4