Cytomegalia

Implanty zębowe – sposób na zdrowy i piękny uśmiech

Najprościej mówiąc implanty są ciałem obcym, które zostaje wszczepione do organizmu. W zależności od rodzaju implantów, służą one poprawie zdrowia, poprzez odtworzenie fragmentu organizmu lub poprawieniu efektu wizualnego. Często obie te funkcje są spełniane jednocześnie.

Implanty zębowe – kiedy się na nie zdecydować?

W momencie kiedy nie mamy już szans na uratowanie swojego zęba, warto zdecydować się na implanty zębowe. Zanim jednak podejmiemy decyzję o założeniu implantu, upewnijmy się, że nie mamy możliwości innego rozwiązania, ponieważ obce ciało zawsze niesie ze sobą ryzyko komplikacji. Jeżeli nawet mamy wskazania, by założyć implanty zębów, upewnijmy się, że decyzja ta została podjęta we współpracy z doświadczonym stomatologiem (od siebie polecamy K2Dental implanty Gdańsk), który zadba o nasze bezpieczeństwo podczas wykonywania zabiegu.

Implant zęba – czym dokładnie jest i jak wygląda?

Wykonany z tytanu sztuczny korzeń to implant zęba. Na nim umieszcza się koronę, mającą zastąpić naturalne zęby. Korona protetyczna może być wykonana z różnych materiałów, do których należą:

  • metal – który jednak nigdy nie wygląda naturalnie, ze względu na kolor,
  • akryl – używany najczęściej jako wypełnienie tymczasowe, ponieważ jest to stosunkowo nietrwały materiał,
  • porcelana – umożliwia uzyskanie koloru pasującego do naturalnego uzębienia pacjenta,
  • cyrkon – pozwala na zachowanie właściwości optycznych jak u naturalnych zębów.

Tak naprawdę sam implant jest niewidoczny. Efekt wizualny zyskujemy dzięki odpowiednio wykonanej koronie protetycznej.

Implanty zębów – jak wygląda zabieg?

Decydując się na zabieg z zakresu implantologii, zgadzamy się na proces składający się z trzech kroków. Należą do nich:

  • umocowanie implantu – najpierw wykonywany jest zabieg chirurgiczny, polegający na wywierceniu w kości otworu, w którym zostanie umocowany implant. Po zakończeniu działań chirurga, implant nie jest widoczny w jamie ustnej. Następuje proces gojenia, podczas którego organizm musi uznać sztuczny korzeń za integralną część organizmu,
  • wspomaganie gojenia – po upływie 3 (w przypadku żuchwy) lub 6 miesięcy (w przypadku szczęki) bezpośrednio nad wszczepem umieszcza się śrubę gojącą, która ułatwia proces regeneracji tkanek znajdujących się dookoła implantu, a także modeluje dziąsło pod przyszłą koronę protetyczną,
  • założenie korony – uzupełnienie protetyczne polega na połączeniu korony z implantem, za pomocą łącznika (filaru protetycznego), dzięki czemu pacjent ma ostatecznie założony sztuczny ząb

Cena implantu – ile kosztuje implant zęba?

Usługi stomatologiczne są dość kosztowne. Zakładanie implantów nie jest wyjątkiem. Na pytanie ile kosztuje implant zęba, nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od gabinetu, w którym będzie wykonywany zabieg, a także od materiałów, z których będzie wykonana korona. Cena implantu, który zostanie nam wszczepiony może się wahać w przedziale 1500-2000zł. Wykonanie korony oraz łącznika jest uzależnione od materiałów. Przykładowo:

  • korona porcelanowa na metalu to wydatek ok 600 zł
  • korona pełnoceramiczna ok 900 zł
  • korona cyrkonowa ok 1100 zł

Rodzaje implantów – czym różnią się dostępne na rynku implanty?

Implant zębowy, który zdecydujemy się umieścić w swoim organizmie może być wykonany z różnych materiałów. Dostępne rodzaje implantów, oferowane na naszym rynku to:

  • implanty tytanowe – najpopularniejsze, wykonane z obojętnego dla ludzkiego organizmu materiału,
  • implanty cyrkonowe/ceramiczne – wykonane z tlenku cyrkonu, który ma podobne właściwości jak kości, dzięki czemu jest dobrze tolerowany przez organizm,
  • jednofazowe – kiedy od razu po wszczepieniu implantu lekarz mocuje koronę protetyczną,
  • dwufazowe – najpierw wszczepiany jest sztuczny korzeń, a następnie, po wygojeniu rany, mocowany jest sztuczny ząb.

Implant zębowy – nie tylko estetyka

Ubytki w uzębieniu nie wyglądają dobrze. Warto jednak pamiętać, że pełne uzębienie jest istotne również ze względów zdrowotnych. Braki sprawiają, że pozostałe zęby zaczynają się przesuwać, krzywić i nachodzić na siebie. Dodatkowo mogą pojawić się problemy z poprawną artykulacją dźwięków oraz z napięciem mięśni twarzy.

Dlatego, jeśli z jakichś powodów w naszym uzębieniu pojawią się braki, postarajmy się o jak najszybsze ich uzupełnienie. Pomocne będzie wówczas skonsultowanie się ze specjalistą z dziedziny implantologii lub dobrym lekarzem stomatologiem.

3 odpowiedzi do artykułu “Implanty zębowe – sposób na zdrowy i piękny uśmiech

  1. Anna

    Myslalam, że ceny implantow są o wiele gorsze. Pewnie, to nadal nie jest malo, ale zdrowie zębów jest wazniejsze i jest to wykonalna kwota.

  2. monia90

    Dokladnie, zdrowie jest bezcenne 🙂 Zwłaszcza, ze teraz to juz sa tak profesjonalne zabiegi, ze niemal chwila moment i po sprawie. Jak robilam sobie ten zabieg u dr Krystiana Krupskiego to wszystko poszlo tak elegancko, ze az mi bylo wstyd, ze przed zabiegiem tak sie balam, a nawet bol nie byl jakis straszny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

61 − 56 =