Co jest dobre na oczyszczenie jelit i co można zażywać, by takie oczyszczanie nie było konieczne? Złogi jelitowe nazywane także kamieniami kałowymi tworzą się z niestrawionych resztek pokarmowych, zazwyczaj na skutek słabej perystaltyki jelit. Czym jest spowodowany taki stan i czy możliwe jest wykorzystanie metod naturalnych w jego leczeniu?
Tworzenie się złogów w jelitach często jest spowodowane niewłaściwą dietą i brakiem aktywności fizycznej. To może spowodować między innymi występowanie uporczywych zaparć, które mogą skutecznie utrudnić życie. Istnieje wiele środków, które mogą pomóc w udrożnieniu przytkanego w ten sposób jelita. Jednym z nich jest zastosowanie odpowiedniej diety. Warto przez pewien czas zrezygnować ze słodyczy i tłustego mięsa na rzecz warzyw i owoców. Błonnik zawarty w tych produktach pomoże skutecznie oczyścić jelita.
Co jeszcze jest dobre na oczyszczenie jelit? Do tego celu najlepiej jest stosować preparaty naturalne. Nie wszystkie jednak mają łagodne działanie (dowiedz się więcej). Kora kruszyny to jeden z bardziej skutecznych środków przeczyszczających. Równie efektywne działanie wykazuje tak zwana gorzka sól, która jest jednym ze związków magnezu.
Jelito grube można również w pewnym stopniu oczyścić w sposób mechaniczny. W niektórych przypadkach konieczne jest operacyjne usunięcie przerośniętych kamieni kałowych. Zanim jednak dojdzie do tej ostateczności, można spróbować innych mechanicznych metod. Jedną z nich jest lewatywa. Alternatywne metody leczenia uwzględniają lewatywy wykonywane nie tylko z samej wody, ale również z naparów ziołowych. Popularne są zwłaszcza lewatywy z rumianku i kawy. Te ostatnie jednak nie są zalecane, ponieważ może przy nich dojść do przedawkowania kofeiny. Hydrokolonoterapia jest zabiegiem, który można porównać do lewatywy. Jest uważany za o wiele skuteczniejszy od niej i dzięki temu można mieć nadzieję, że kamienie kałowe zostaną usunięte za pierwszym razem. Jednocześnie jednak nie należy nadużywać ani lewatywy, ani hydrokolonoterapii.