Cytomegalia

Cytomegalia u noworodków i dzieci

Na początku warto zaznaczyć, że do czasu zajścia w ciążę aż 80% kobiet ma za sobą zakażenie cytomegalią a tym samym wytwarza niezbędne przeciwciała, które chronią ją przed ponownym zakażeniem. W przypadku 4% kobiet do zakażenia dochodzi w trakcie ciąży, co niesie za sobą olbrzymie ryzyko zakażenia wirusem cytomegalii płodu.

Płód może zostać zainfekowany tego rodzaju chorobą w każdym momencie trwania ciąży a nawet w trakcie porodu i zaraz po narodzinach.
Najbardziej niebezpieczne jest zakażenie w I trymestrze ciąży – wtedy dojść może do obumarcia płodu i poronienia (to aż 20-30 przypadków). W kolejnych trymestrach doza niebezpieczeństwa związana jest ze stadium rozwoju wirusa oraz jego rozległością. Płód może mieć wiele wad wrodzonych, dojść może do zapaleń jego narządów i uszkodzenia różnego rodzaju tkanek.
Hospitalizacji i natychmiastowego leczenia wymaga dziecko przedwcześnie narodzone ze zdiagnozowanym zakażeniem wewnątrzmacicznym. Leczenie polega wtedy na podawaniu leków hamujących rozmnażanie wirusa i uniknięcie zmian – to przeważnie gancyklovir. Samo leczenie trwa średnio 2 tygodnie jednak dziecko musi pozostawać pod stałą opieką lekarską przez pierwszy rok życia.
Przy zakażeniu przezłożyskowym noworodek ma przeważnie zapalenie płuc, nasiloną żółtaczkę i niejednokrotnie zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Nierzadko rozpoznawane jest także powiększenie wątroby i śledziony oraz zajęcie mięśnia sercowego.
Najczęściej u dzieci, które zarażone zostały wewnątrz macicy występuje wada słuchu oraz wzroku – to nawet 10% przypadków. Noworodki mają często małogłowie bądź wodogłowie, nierzadko występuje u nich zaćma.
Zdarza się również, że narodzone dziecko może nie wykazywać żadnych objawów zakażenia a następstwa cytomegalii mogą pojawiać się u niego nawet do drugiego roku życia.
Warto także dodać, że nawet 60% dzieci może zarazić się cytomegalią w pierwszych miesiącach życia poprzez karmienie piersią. Zarażenie to jednak nie jest najczęściej szkodliwe i nie daje żadnych objawów.
Kolejne powikłania cytomegalii mogą pojawiać się wraz z rozwojem dziecka, wtedy zauważa się zaburzenia psychologiczne, upośledzenie umysłowe, zaburzenia nerwowo-mięśniowe oraz padaczka. Diagnozowana jest także kardiomegalia, niedokrwistość oraz skaza krwotoczna.
U dzieci ze zdiagnozowaną cytomegalią występują też w późniejszym etapie problemy z nauką oraz autyzm.
Należy zauważyć, że 80% dzieci zakażonych cytomegalią nie wykazuje żadnych objawów.

4 odpowiedzi do artykułu “Cytomegalia u noworodków i dzieci

  1. mozg-na-dywanie

    Lepiej zarazic sie cytomegalia wczesniej i to przejsc niz zarazic sie w trakcie ciazy i potem zarazic tym samym swoje dziecko.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 + 5 =