Co ciekawe, obecność wirusa cytomegalii bądź zarażenie nim podczas ciąży w żadnym okresie nie zmienia jej przebiegu, nie daje także żadnych objawów. Kobieta ciężarna jest bardziej narażona na zakażenie cytomegalowirusem ze względu na osłabioną odporność – może wystąpić w takim przypadku cytomegalia pierwotna bądź reaktywacja wirusa już istniejącego, który dotychczas pozostawał w stanie nieaktywnym.
Aż w 20-30% wirus cytomegalii aktywny w czasie I trymestru ciąży powoduje poronienie nawykowe. Jeśli poprzez łożysko płód zostanie zarażony (1% przypadków), najprawdopodobniej nastąpi u niego atak wirusem na komórki, które nie zdążyły się jeszcze do końca wykształcić. Warto dodać, że wirus cytomegalii najczęściej obecny jest w drogach rodnych ciężarnej a do zakażenia dochodzi podczas porodu naturalnego (10% przypadków).
Kobieta ciężarna może nie odczuwać żadnych objawów zakażenia – jeśli takowe występują, mają najczęściej postać białych upławów. W czasie reaktywacji wirusa dochodzi także do pogorszenia wyników badania cytologicznego – z grupy I na II.
O ile wirus cytomegalii nie jest tak naprawdę w żaden sposób szkodliwy dla kobiety ciężarnej to może być niezwykle niebezpieczny dla płodu. Jak wspomnieliśmy, w I trymestrze istnieje bardzo duże ryzyko poronienia. Jeśli do niego nie dojdzie, narodzone dziecko posiadać będzie szereg wad wrodzonych łącznie z zaburzeniami ośrodkowego układu nerwowego. W pierwszej kolejności wirus atakuje komórki wzroku.
W II trymestrze ciąży wirus powoduje u dziecka uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego wraz z uszkodzeniami mózgu. Po porodzie objawia się to przede wszystkim padaczką i małogłowiem. Trzeba zaznaczyć, że zmiany te są trwałe a ich leczenie nie jest możliwe na etapie ciąży nawet wtedy, gdy cytomegalia zostanie wykryta.
Jeśli do zakażenia cytomegalią dojdzie w III trymestrze ciąży, najczęściej powoduje ona przedwczesny poród – tylko od szczegółowej fazy ciąży i rozwoju dziecka zależy, jak duże zmiany będzie miał noworodek. Najczęściej u dziecka diagnozuje się wtedy zapalenie płuc, zwiększoną żółtaczkę oraz powiększenie narządów mięsistych jak nerki, wątroba czy śledziona.
Noworodek zakażony cytomegalią powinien zostać poddany hospitalizacji na okres minimum 2 tygodni a pod stałą kontrolą lekarza przebywać do ukończenia 1 roku życia.
Jak moge sprawdzic czy zarazilam sie cytomegalia? Jest na to jakas metoda, jakies badanie?