Cytomegalia

Wirus HPV – kłykciny kończyste i rak szyjki macicy

Wirus HPV to wirus brodawczaka ludzkiego. Okazuje się, że aż 75% populacji ma z nim kontakt. U większości infekcja przebiega jednak w sposób łagodny, nie dający żadnych objawów ani nie powodujący żadnych powikłań. Co więcej, ulega samoistnej remisji (w nawet 60% przypadków). Jeśli jednak organizm ludzki nie jest w stanie go zwalczyć poprzez na przykład osłabiony układ immunologiczny, dochodzi do rozwijania procesu nowotworowego. To właśnie wirus HPV jest najczęstszą przyczyną stanów przednowotworowych i raka szyjki macicy.

Występowanie wirusa HPV

Szczyt epidemiologiczny wirusa HPV przypada na okres pomiędzy 17 a 19 rokiem życia. To właśnie wtedy dochodzi do największej ilości pierwszych inicjacji seksualnych. Sam wirus zanim jeszcze przeistoczy się w stan nowotworowy rozwija się od 5 do 10 lat. Na zakażenie wirusem niekorzystny wpływ ma również częste zmienianie partnerów seksualnych, niski poziom higieny osobistej. Okazuje się również, że częstotliwość jego występowania zwiększa się u osób, które palą papierosy, mają niedobory witaminy A czy też stosują doustną antykoncepcję hormonalną.

Rak szyjki macicy

Bezpośrednią przyczyną powstania raka szyjki macicy może być właśnie zakażenie i rozwój wirusa HPV. Niestety, Polska wyróżnia się najmniejszą skutecznością wykrywania i leczenia tej choroby w całej Europie. Co więcej, obniżyła się także średnia wieku pacjentów, u których diagnozuje się wirusa – obecnie to 19 lat. Jak twierdzą medycy, obniżenie ryzyka zachorowalności nawet o 80% mogłoby być skuteczne o ile wzrosłaby świadomość dbania o własne zdrowie i realizowanie profilaktycznych badań. W przypadku kobiet wystarczyłoby raz w roku przeprowadzać całkowicie nieinwazyjne i bezpieczne badanie cytologiczne.

Kłykciny kończyste

Kłykciny są łatwo zauważalne i powinny być przesłanką do natychmiastowej wizyty u lekarza. Te na sromie bądź pochwie mogą pojawić się u kobiety już na kilka tygodni po zarażeniu wirusem natomiast zdarzają się również przypadki, kiedy kłykciny zauważalne są po kilku latach. Zmiany te to nic innego jak grudki, narośla na danej części ciała, przy czym w populacji ogólnej występowanie brodawek płciowych – jako najbardziej widocznego objawu przy zakażeniu się HPV – szacuje się na zaledwie 1-3% chorych – mówi dr n. med. Igor Michajłowski z Clinica Dermatologica w Gdańsku.

Gdzie występują kłykciny? Mężczyźni zmiany chorobowe mają najczęściej w okolicach żołędzi, na wędzidełku, w rowku zażołędnym oraz na wewnętrznej blaszce napletka. Niekiedy także w ujściu cewki moczowej, na mosznie, a nawet kanale odbytu czy pachwinach. Kłykciny kończyste u kobiet z reguły zlokalizowane są na wargach sromowych, w przedsionku pochwy, ujściu cewki moczowej oraz w samej pochwie i części pochwowej szyjki macicy – wylicza dr n. med. Dorota Kozicka, dermatolog i wenerolog z Clinica Dermatologica.

Leczenie wirusa HPV

Do dzisiaj nie wynaleziono skutecznej metody, dzięki której można byłoby się pozbyć wirusa HPV z ludzkiego organizmu. Nie oznacza to jednak, że nie można leczyć zmian, które poprzez jego występowanie powstają. Przede wszystkim można również zapobiec zarażeniu się wirusem dzięki szczepionce, którą warto zastosować zarówno u osób, które pierwszą inicjację seksualną mają jeszcze przed sobą jak i tych w pełni aktywnych seksualnie.

Skuteczne okazują się również metody usuwania kłykcin kończystych. W tym celu stosować można krioterapię, laseroterapię, leczenie chirurgiczne czy farmaceutyczne – przy zastosowaniu odpowiednich kremów i maści do stosowania miejscowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 3 = 6