Cytomegalia

Rożne rodzaje tabletek na trądzik

Marzysz o piękniej gładkiej cerze. Niestety powstały trądzik doprowadza Cię do rozpaczy. Patrzenie do lustra jest dla Ciebie koszmarem. Zastanawiasz się co zrobić, aby go wyleczyć? Co jest lepsze? Tabletki hormonalne na trądzik czy te z izotretynoiną? Sprawdzamy. 

Izotretynoina – co to jest?

Izotretynoina to nic innego jak pochodna witaminy A. Warto wiedzieć, że wszystkie niżej wymienione leki to tabletki na trądzik na receptę. Wysoka efektywność leczenia trądzika za pomocą izotretynoiny spowodowana jest oddziaływaniem na cztery główne czynniki, które przyczyniają się do walki z trądzikiem, a mianowicie:

 • redukuje ilość produkowanego łoju i rozmiar gruczołów łojowych,
 • hamuje zatykanie porów oraz rogowacenie się naskórka,
 • działała przeciwzapalnie
 • ogranicza rozwój bakterii.

Jak długo trwa kuracja?

Lek na trądzik zazwyczaj stosuje się 2 razy dziennie przez okres od 6 miesięcy do nawet 1 roku. Jednakże należy pamiętać, iż ostateczna decyzję o okresie i  ilości przyjmowanych tabletek na trądzik decyduje lekarz prowadzący. Efektem kuracji izotretynoina jest długotrwałe oczyszczenie twarzy.

Skutki uboczne leków na trądzik

Jak każdy lek, izotretynoina skutki uboczne może wywoływać, u niektórych nawet poważne. Dlatego w trakcie jego przyjmowania należy być pod stałą opieką lekarza oraz wykonać zalecone badania. Izotretynonina skutki uboczne:

 • odczuwalne bóle mięśni i stawów,
 • obniżenie nastroju,
 • przesuszenie skóry twarzy oraz suchość i podrażenie oczu,
 • uwrażliwienie skóry, w tym także na promienie UV.

Należy jednak zaznaczyć, iż leczenie trądziku izotretynoiną to ostateczność. W przypadku kobiet w ciąży oraz matek karmiących piersią leczenie izotretynoiną jest zabronione, ponieważ takie leki mogą doprowadzić do uszkodzenia  płodu, a także przeniknąć do pokarmu i zaszkodzić dziecku.

Aby leczenie trądziku izotretynoiną było skuteczniejsze, warto kupić kremy nawilżające, najlepiej z naturalnym składem. Minimalizujemy wtedy ryzyko podrażnienia skóry i dostarczamy wody, która podczas kuracji lekami jest wymagana w szczególnym stopniu.

Stosowanie leków na trądzik to ostateczność.

Jakie tabletki na trądzik w swoim składzie posiadają izotretynoinę?

 • Aknenormin należy do jednego z najefektywniejszych, ale zrazem i najsilniejszych leków przeciw trądzikowi. Stosuje się go przede wszystkim w stanach najodporniejszych i najsilniejszych form występowania trądziku. Lek jest wydawany na receptę. Leczenie aknenorminem trwa przeważnie do roku. W tym czasie należy codziennie przyjmować zaleconą dawkę leku, która jest ustalana indywidualnie, w zależności od stopnia zaawansowania zmian trądzikowych oraz wagi pacjenta.
 • Axotret stosuje się go w przypadku silnych objawów trądzikowych. Leczenie trwa zwykle do pół roku, ale czasem może się wydłużyć. O tym decyduje wyłącznie lekarz.
 • Curacne jest zalecany przez lekarzy dermatologów również w przypadku ostrych stanów zapalnych, które nie reagują na prawidłowo przeprowadzone standardowe leczenie lekami przeciwbakteryjnymi działającymi ogólnie lub miejscowo. Leczenie trwające kilkanaście tygodni zwykle wystarcza do uzyskania remisji.
 • Izotek jest lekiem, który silne działa na leczenie trądziku zarówno określanego jako umiarkowany jak i ciężkiego. Jest to skuteczny lek w leczeniu wszelkich odmian trądzikowych.
 • Roaccutane należy do mocnych leków, które są niedostępne w niektórych krajach ze względu na zbyt poważne skutki uboczne.

Z reguły na początku kuracji zalecane standardowe leczenie poprzez stosowanie różnego rodzaju antybiotyków i maści. W przypadku braku widocznego efektu lekarz dermatog zaleca stosowanie tabletek, które w swoim składzie zawierają izotretynoinę. Oczywiście czas kuracji oraz ilość przyjmowanego leku są dobierane indywidualne.

Izotretynoina opinie:

Opinie w zakresie przyjmowania izotretynoiny są różnorodne. Jedni są bardzo zadowoleni z kuracji, inni zdecydowanie odradzają. Tak skrajne opinie są wynikiem tolerancji na izotretynoinę i możliwość występowania skutków ubocznych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

15 + = 22