Cytomegalia

Objawy kandydozy

Kandydoza, znana również jako drożdżyca pochwy lub nazywana po prostu grzybicą pochwy jest jedną z najczęściej występujących chorób narządów intymnych kobiety. Wywołują ją grzyby drożdżopodobne, zazwyczaj z grupy Candida, skąd też choroba wzięła swoją nazwę. Co więcej jest to jedyne zakażenie grzybicze, które może być przenoszone drogą płciową. Jednak oprócz tego, że atakuje okolice intymne zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, choroba może przenieść się także na układ pokarmowy co skutkuje rozwojem grzybicy odbytu oraz na powierzchnię skóry i paznokci.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że kandydoza przybrać może trzy postaci:

 • zakażenie uogólnione – dotyczy drożdżycy szerzącej się drogą krwionośną, która zajmuje różne tkanki i narządy. Zazwyczaj występuje u osób z obniżoną funkcją układu odpornościowego;
 • zakażenie powierzchniowe – dotyczy skóry oraz błon śluzowych;
 • zakażenie układowe – rodzaj drożdżycy ograniczony do wystąpienia w obrębie tylko jednego narządu. Może być również skutkiem zakażenia uogólnionego, w którym dominują objawy ze strony konkretnego narządu.

Kandydoza – objawy

 

Objawy kandydozy są bardzo zróżnicowane, w zależności od tego, jaką powierzchnię ciała i które narządy atakuje grzybica.

W przypadku, gdy drożdżyca atakuje drogi oddechowe, zauważalne stają symptomy sugerujące wystąpienie ciężkiej postaci zapalenia płuc, które bardzo często nie reaguje na leczenie antybiotykami. Bardzo często pacjentów dotyka również kandydoza jamy ustnej, której objawu mogą przypominać anginę. Z kolei zakażenia wewnątrzbrzuszne zazwyczaj pojawiają się u pacjentów, u których w niedawnym czasie przeprowadzono operacje na układzie pokarmowym. W tej postaci drożdżyca objawy daje bardzo ciężkie w przebiegu, z tworzeniem się ropni, zapalenia otrzewnej oraz licznymi powikłaniami, wywołującymi poważne komplikacje zdrowotne. Podobnie ciężki przebieg ma drożdżyca jelit. Objawy typowe dla tego rodzaju grzybicy dotyczą przede wszystkim zaburzeń pracy narządów oraz problemów z wypróżnianiem. Wówczas zaobserwować można swędzenie odbytu i krew przy oddawaniu stolca, często pojawia się również nietypowa wydzielina z odbytu.

Kolejnym układem, który chętnie atakuje drożdżyca jest układ moczowy. Objawy kandydozy pojawia się przeważnie na skutek przebytych operacji związanych z pozostawieniem cewnika w pęcherzu czy moczowodzie, po przeszczepach nerek oraz przy powracającej kamicy nerkowej. Bardzo często też pojawia się zapalenie pęcherza moczowego, czemu towarzyszy parcie na pęcherz, pieczenie cewki moczowej oraz pieczenie po oddaniu moczu. Podobne symptomy występują przy zakażaniu kandydozą u mężczyzn. Najczęstszą kliniczną formą infekcji u panów jest drożdżakowe zapalenie żołędzi i napletka oraz zapalenie cewki moczowej. Wówczas prócz objawów typowych dla zapalenia pęcherza moczowego, pojawia się zaczerwienie ujścia zewnętrznego cewki moczowej, białawy lub wodnisty wyciek z cewki moczowej, a niekiedy również ból jądra po erekcji (więcej o objawach dowiesz się tutaj http://dobrywenerolog.pl/kandydoza-drozdzyca/objawy-drozdzycy-kandydozy/).

Objawy drożdżycy powierzchniowej, zajmującej skórę i paznokcie:

 • zaczerwienienie oraz plamy rumieniowe;
 • złuszczenie naskórka;
 • świąd skóry;
 • sączenie z zajętej powierzchni skóry;
 • bolesność;
 • treści ropne;
 • obrzęk okolic tkanek.

Kandydoza błon śluzowych, czyli drożdżyca jamy ustnej i drożdżyca pochwy – objawy:

 • wydzielina z pochwy;
 • nieprzyjemny zapach z pochwy;
 • ból pochwy po stosunku;
 • ból podbrzusza;
 • częste infekcje pochwy;
 • ból gardła;
 • nawracające zapalenie gardła.

Kandydoza pochwy oraz innych układów diagnozowana jest w oparciu o różne metody. Do głównych zalicza się badania mikroskopowe, metodę hodowli materiałów pobranych do badania, a także testy serologiczne. W ostatnim czasie coraz popularniejsze stają się też nowoczesne testy PCR. Skuteczność oraz czułość testów wynosi ponad 99%, co więcej metoda pozwala na wykrycie nawet pojedynczych komórek patogennych, w tym również bardzo małej liczny grzybów. Materiał potrzebny do badania pobierany jest z zakażonych okolic a następnie wysyłany do profesjonalnego laboratorium. Co więcej testy PCR można wykonać zarówno w gabinecie, jak i samodzielnie w domu, co zapewnia pacjentowi komfort i dyskrecję, niezwykle ważną przy tak intymnych kwestiach.

4 odpowiedzi do artykułu “Objawy kandydozy

 1. Daria

  Cześć, zabrakło mi metod leczenia, bo to w sumie jest najważniejsze 🙂 A tak wszystko spoko. Pozdrawiam.

 2. Kalina

  Hej, ja polecam sobie zrobić testy z drwenerolog.pl, jeżeli ktoś ma wątpliwości, czy jest chory 🙂 I co ważne firma, która zajmuje się tymi testami zapewnia pełną dyskrecję.

 3. Ina

  Jeżeli chodzi o drogi oddechowe, to nigdy bym nie powiedziała, że je mogą zaatakować drożdże. Cóż, człowiek się uczy całe życie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

79 + = 82