Cytomegalia

Jak objawia się zapalenie oskrzeli?

Zapalenie oskrzeli można stosunkowo łatwo pomylić z objawami przeziębienia. Bardzo często schorzenie to jest powikłaniem, dlatego też nie należy bagatelizować utrzymującego się dłużej niż kilka dni kaszlu. Może być to sygnał alarmujący nas o znacznie poważniejszych zmianach chorobotwórczych.

Trzeba też pamiętać o tym, że nieleczone zapalenie oskrzeli wiąże się z wieloma przykrymi konsekwencjami, które mogą towarzyszyć nam do końca życia. Jakie są objawy zapalenia oskrzeli i jak wygląda leczenie tej przypadłości?

Przyczyny i objawy zapalenia oskrzeli

Objawy zapalenia oskrzeli w początkowej fazie często mylone są z symptomami, jakie daje przeziębienie czy grypa. Podejrzenia powinien wzbudzić jednak bardzo uciążliwy kaszel. Okazuje się, że choroba dolnych dróg oddechowych może być bardzo niebezpieczna, szczególnie jeśli dojdzie do nadkażenia bakteryjnego.

Ostre zapalenie oskrzeli zazwyczaj ma łagodny przebieg i mija bez śladu po kilku dniach. Gorzej jeśli mamy do czynienia z chorobą przewlekłą. Przyczyną ostrego zapalenia oskrzeli są zazwyczaj wirusy wywołujące katar czy wirusy grypy, ale czasami winowajcami są także bakterie. Największe prawdopodobieństwo zachorowania obserwuje się jesienią i zimą, kiedy to układ odpornościowy jest najsłabszy. Do zakażenia dochodzi droga kropelkową.

Charakterystycznymi objawami zapalenia oskrzeli są:

  • początkowo suchy i męczący kaszel, który z upływem czasu przechodzi w kaszel z odkrztuszaniem wydzieliny
  • złe samopoczucie
  • ból głowy
  • podniesiona temperatura ciała

Leczenie zapalenia oskrzeli

Leczenie zapalenia oskrzeli jest stosunkowo łatwe, jeśli nie dojdzie do powikłań. Wówczas przechodzi po około dziesięciu dniach i nie wymaga specjalnego leczenia. Zaleca się pozostać w domu i wypoczywać, dzięki czemu organizm szybciej upora się z infekcją. Zaleca się też pić odpowiednią ilość wody i w razie zbyt wysokiej gorączki, przyjąć leki obniżające temperaturę. Wskazane jest także zwiększenie ilości witaminy C w celu wzmocnienia organizmu.

W przypadku kaszlu można wspomóc się syropami wykrztuśnymi, a przy suchym i meczącym również lekami hamującymi odruch kaszlowy. Zazwyczaj nie ma konieczności stosowania antybiotyków przy infekcji wirusowej, chyba że dojdzie do nadkażenia bakteryjnego. Jest to niezbędne, jeśli pojawi się bardzo wysoka gorączka, kaszel z ropną wydzieliną i silne osłabienie.

Zapalenie oskrzeli u dzieci może przerodzić się także w zapalenie płuc, dlatego też rodzice powinni bacznie obserwować objawy. Do lekarza należy niezwłocznie udać się w przypadku meczącego i suchego kaszlu, utraty apetytu, zasinienia wokół ust. Jeśli zapalenie oskrzeli często powraca w ciągu roku, to może to świadczyć o alergii lub astmie, w związku z czym konieczne jest wykonanie stosowanych badań w celu postawienia prawidłowej diagnozy i dobrania skutecznej metody leczenia.

Zobacz również: http://wirusopryszczki.net.pl/powiklania-zapalenia-oskrzeli-u-dzieci/

Kaszel astmatyczny na charakter napadowy i zazwyczaj towarzyszą temu dodatkowe objawy w postaci duszności, świszczącego oddechu i uczucia niepokoju. Okazuje się, że częste zapalenia oskrzeli w dzieciństwie mogą doprowadzić do rozwoju astmy w późniejszym życiu dziecka.

Jak objawia się zapalenie oskrzeli?
5 (100%) 2 Głosów

2 odpowiedzi do artykułu “Jak objawia się zapalenie oskrzeli?

  1. Asia

    Objawy zapalenia oskrzeli to przede wszystkim kaszel. I u mojego dziecka był to taki szczekający kaszel, który sprawiał, że się normalnie serce krajało… Ale przynajmniej zdopingowało nas to, żeby nie czekać i od razu iść do lekarza. I się opłaciło, bo okazało się, że to zapalenie oskrzeli.

  2. środa

    Dlatego mnie zawsze denerwuje jak matki przyprowadzają do przedszkola dzieci, które kaszlą jak dziki. To skrajna nieodpowiedzialność, bo zarażają kolejne dzieci i tylko kłopot się zaczyna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 1 = 1